Filmy
1989: Chceme dýchat
1989: Chceme dýchat
Teplice byly kdysi krásné lázeňské město, jemuž se přezdívalo Malá Paříž, ale v období normalizace je zdevastované, stejně jako celé severozápadní průmyslové pohraničí. Často je zahaluje hustý smog, v němž není vidět ani na dva metry. Převážně v Teplicích se odehrává příběh Pavla a Renaty, kteří chtějí žít svobodně, ale do jejich životů soustavně zasahuje komunistický režim, pro který představují „závadovou mládež“. Nakonec v Teplicích propuknou protesty kvůli životnímu prostředí už týden před 17. listopadem. Revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.
1989: Z deníku Ivany A.
1989: Z deníku Ivany A.
Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem středoškolačky reflektuje poslední rok existence komunistického Československa. Maturitní ples kontrastuje s událostmi Palachova týdne; otravné oslavy 1. máje a memorování sovětských reálií k blížící se maturitě s první cestou na „Západ“; radostné zážitky posledních školních prázdnin s nástupem do nevábného zaměstnání a vyhlídkami na budoucí šedivý život. Přichází sametová revoluce.(Česká televize)
Amerikánka
Amerikánka
Příběh skutečné ženy. Pobyt v dětském domově, dospívání v pasťáku, život v komunistickém Československu a devadesátá léta strávená bez domova, na ulici. Jediný cíl? Nevzdat to, dostat se do Ameriky. A být silou, kterou nikdo nedokáže zlomit. Drama Amerikánka je inspirované opravdovým životem, životem v komunistickém Československu a mnohem víc.
Co dělat?
Co dělat?
Za jednou zkrachovalou společností mohou stát stovky různých lidských příběhů. Kritický pohled na každodenní důsledky korupce v politice a také elegie za továrnu, která ještě nedávno pro své zaměstnance představovala významnou část života. (kinedok.net)
Démanty noci
Démanty noci
Dva židovští chlapci uprchnou z transportu do koncentračního tábora před jistou smrtí. Psychologické drama na hranici života a smrti Démanty v noci zpracovává téma holokaustu, zachycuje útěk mladíků, hladovění, naprosté vyčerpání, pronásledování, úzkostné stavy, šílenství i halucinace a vzpomínky na události, které se nikdy nestaly. Když na pokraji sil požádají nějakého člověka o jídlo, neudá je hned v zápětí? Přežijí?
Ellbogen
Ellbogen
Nejvroucnější přání Hazal (Melia Kara): dostat v životě šanci. Navzdory nesčetným žádostem se jí nedaří najít učednické místo. Místo toho se setkává s předsudky a je jí opakovaně doporučováno, aby se držela svého místa. V den svých osmnáctých narozenin se však Hazal cítí silná. Chce se jít bavit se svými nejlepšími kamarádkami do nejmódnějšího klubu v Berlíně...Vyhazovač je však odmítne... Cestou domů je navíc obtěžuje dotěrný student. Situace se vyhrotí. Hazal bezhlavě prchá do Istanbulu, do pro ni zcela nového města v zemi, kterou nezná. Tam musí přežít sama, ať to stojí, co to stojí. (mac000)
Gogo
Gogo
Když Priscilha Sitieneiová, řečená Gogo (tedy babička), nastoupila v 94 letech do vesnické školy v Ndalatu, stala se nejstarší školačkou na světě. Matka tří dětí, která pracovala pětasedmdesát let jako porodní asistentka, dnes studuje s učiteli a žáky, které pomáhala přivést na svět. S podporou svých 54 pravnoučat a celé školy si stanovila cíl: složit závěrečnou zkoušku a dokázat, že učit se můžeme v každém věku! (AČFK)
Grbavica
Grbavica
Grbavica. Sídliště v hlavním městě Bosny a Hercegoviny. Avšak jen několik let zpátky, za války, se zde nacházel zajatecký tábor. Teď tu žije Sára. Sama se svojí mámou. Přála by si jet na školní výlet, moc dobře ale ví, že si to nemůžou dovolit. Šanci jí dá možnost slevy pro děti válečných veteránů. Stačí aby ukázala potvrzení o tom, že její táta padl v boji. Máma jí ho ale dát nechce. Proč? Skrývá před ní snad něco?
Heroin(e)
Heroin(e)
Každý den umře v Americe 100 lidí na předávkování. Něčí matka, otec, dcera, syn, bratranec, sestřenice, kolega, soused, kamarád. Byli tu, a najednou jsou pryč. To je důsledek opioidové krize v Americe. Naštěstí se najdou i lidé, kteří to chtějí změnit. Film Heroine sleduje tři ženy, kterým nejsou životy ostatních lhostejné a snaží se dostat alespoň některé ze začarovaného kruhu drog, do kterého se dostali.
Je to i můj život
Je to i můj život
Osm hospitalizací během jedenácti let, šest katetrizací, dvě odebírání kostní dřeně, darování kmenových buňek. Vedlejší účinky včetně krvácení, infekcí a modřin. Injekce růstových hormonů. Léky na bolest, opioidy, léky na spaní. To vše pro mojí sestru. Má leukémii. A já se narodila proto, abych jí pomohla. Začalo to hned po narození darováním pupečníkové krve. Kde to ale bude mít konec? Je to i můj život, nebo ne? Je špatně chtít ho jen pro sebe? Film režiséra Nicka Cassavetese z roku 2009 je natočený podle stejnojmenné knihy spiovatelky Jodi Pilcout.
Katka
Katka
„V jednom malém království se narodila dívenka. Měla svůj svět, svojí fantazii. A tak to vše šlo pár měsíců dál. Začínala ovšem vnímat jiný svět. Začínala slyšet i hádky, nářek a pláč. Do malého království se roznesla zpráva, přijede král hostitel. Král heroin. A s ním velikej černej mrak…” vypráví devatenáctiletá Katka. Je na léčbě po několikaleté závislosti na heroinu. Netuší, že jí ještě mnoho let v závislosti i ve snaze se z ní dostat čeká. Najde Katka motivaci a vůli k tomu, aby vydržela bez drog? Dokumentaristka Helena Třeštíková mapuje čtrnáct let její život ve svém časosběrném filmu.
Lidice + Ležáky
Lidice + Ležáky
Krátké filmy z nabídky Památníku Lidice
Láska ve spektru
Láska ve spektru
Pro mladé lidi s poruchou autistického spektra je nalezení spřízněné duše pro romantický vztah často velkou výzvou. Láska ve spektru je dokumentární reality show, která sleduje jejich příběhy při hledání lásky. Díl představuje jedinečné účastníky, jejich sny a překážky, kterým čelí při komunikaci s okolním světem, seznamování se s potenciálními partnery a randění mnohdy poprvé v životě.
Manželka za 50 ovcí
Manželka za 50 ovcí
Prodat svou dceru za peníze nebo pár ovcí cizímu muži? I to se děje v Afghánistánu, zemi, kde jsou práva žen velmi omezená. Film dokumentuje příběh dívky Sabere, která byla ve svých deseti letech prodána o čtyřicet let staršímu muži, proti své vůli. Sabere se podařilo utéct a najít útočiště v azylovém domě. Jako jedna z mála žen měla to štěstí a s nechtěným manželem nestráví snad celý život. Ovšem tím její příběh a příběh mnoha dívek zdaleka nekončí. Pojďme se společně podívat na práva žen v Afghánistánu...
Mezi tmou a světlem
Mezi tmou a světlem
Tora je zapomenutý kout světa, kde nejsou cesty, škola, vodovod ani práce. Nechybí naopak dlouhotrvající konflikt mezi místní komunitou a vládou. Čas jako by se tady zastavil, místní doma vaří na otevřeném ohni, za svitu baterek pletou košíky z trávy a po večerech zpívají náboženské hymny. Všichni věří, že elektřina nastartuje pozitivní změnu, přinese nové ekonomické možnosti a kýženou nezávislost na okolním světě. Když se ale rozsvítí první žárovky a dorazí vysněná lednice, místní si začínají uvědomovat, že cenou za technologický pokrok je i ztráta hodnot, které do té doby považovali za samozřejmé. (Jeden svět)
Nesvatbov
Nesvatbov
Dokážete si představit, že by vás starosta vyzíval rozhlasem k plození dětí? Nabízel za každé dítě finanční odměnu? Pořádal seznamovací večírky pro beznadějně nezadané třicátníky? To vše vyzkoušel starosta Zemplínské Hamre, vesnice na východě Slovenska, ve snaze zamezit postupnému vymírání obce. Bude to mít úspěch? Právě tomu se věnuje dokumentární film Eriky Hníkové.
Něžní metaláci
Něžní metaláci
Juanjo (čti: chuancho) je nesmělý teenager - astmatik z milující rodiny, která svůj náctiletý poklad dusí láskyplnou péčí. Právě propadl o ročník níž a doma mu to nikdo nevyčítá. Realitě zaoblených rohů, polštářů chránících před nárazem, jednání v rukavičkách a školní nudě uniká jen díky heavy metalu. To s Miquelem (čti: mikelem) se život nikdy nemazlil. Je zvyklý starat se nejen sám o sebe, ale i o své malé sestry a často i o matku - alkoholu podléhající samoživitelku. Když díky Juanjovi objeví svět heavy metalu, otevře se před ním možnost přeměnit nahromaděnou frustraci a negativní energii v hnací sílu své svobody a kreativity. A také možnost získat nebo ztratit přítele na život a na smrt. Nečekaně jemný příběh o přátelství a křehkém období dospívání v předměstské džungli Barcelony roku 1991 za zvuku tvrdé hudby. (Anifilm Distribution)
Ozvěny Anifilmu - 1
Ozvěny Anifilmu - 1
Jak se v současné animaci zrcadlí naše každodenní realita? Klimatická krize, válka na Ukrajině, dezinformace, "zelená hranice".... Reflexe současných problémů byla animaci vlastní vždy, ale nikdy ne v takové míře, jako je tomu posledních pár let. Soubor filmů napříč naší planetou nahlíží tato témata zábavně, vtipně i vážně. Ať už jsou to filmy hvězdných jmen současné animace jako Kaspar Jancis nebo studentské práce, pokaždé jde vždy o zajímavé počiny se silnou účastí na problematice a výzvou k zamyšlení.
Ozvěny Anifilmu - 2
Ozvěny Anifilmu - 2
Má něco současná světová animace společného? Ano, to že nic společného nemá a jednou z jejích krás je právě její různorodost. To mimo jiné dokazuje tento program, který nás vezme třeba do Vesmíru, kde se odehrává jemná gay romance. Bránici diváků a hlavního hrdinu pak dost potrápí Tvůj otec z Maďarska. Uvidíme muzikál zpracovávající téma domácího násilí či blyštivou 3D animaci zamýšlející se nad dýcháním avatarů a umělé inteligence. A nakonec se ponoříme do velkolepého halucinoidního snu, pokrývajícího žánry noir, experiment, sci-fi a absurdita. Co více si v animované podobě přát?
Platón z Belfastu
Platón z Belfastu
Dokument je zasazený do Balfastu, kde dělnická třída byla po generace sužována kvůli svárům mezi katolíky a protestanty. Tento film mapuje sen ředitele školy svatého Kříže Kevina McAreveyho a ukazuje, jak může kritické myšlení povzbudit děti, aby viděly za hranice své vlastní komunity. Jako hlavní učební metodu využívá po vzoru Platóna diskusi. Se svými žáky řeší, co je to strach či agrese a jak tyto emoce pomocí krátkých filozofických cvičení zvládat. Pro belfastské žáky je podle něj klíčové pochopit minulost, aby se jim lépe žilo v přítomnosti. Podaří se mu to v tak rozdělené společnosti?
Přes hranici
Přes hranici
Jmenuji se Kyona. Všechno to začalo, když do naší vesnice vtrhl vojenský pogrom. Já a bratr jsme utekli. Rodiče ale zatkli a tak jsme zůstali sami na cestě za svobodou. Nejdřív jsme se dostali na ulici, pak na převýchovu. Nevím co bylo horší. Po útěku jsme se dostali do cirkusu, který nás posunul blíž k hranicím, jen aby nás vojáci zase našli a poslali do horského tábora. Nikdy jsme to ale nevzdali. Věděli jsme, že abychom získali svobodu, musíme se dostat přes hranice.
Rain Man
Rain Man
Rain Man je drama o nečekaném setkání dvou velmi odlišných bratrů. Sobecký obchodník Charlie Babbitt (Tom Cruise) zjistí po smrti svého otce, že rodinný majetek připadl jeho bratru Raymondovi (Dustin Hoffman), autistovi s geniálními matematickými schopnostmi, o kterém dosud neměl tušení. Motivován ziskem se Charlie rozhodne z Raymonda získat část dědictví, jejich společná cesta napříč USA se ale mění v emocionální pouť. Pochopí během cesty Charlie svého bratra a jeho jedinečný pohled na svět?
Reportáž psaná na benzínce
Reportáž psaná na benzínce
Ivana Svobodová je novinářka Respektu. Chodí na akce lidí nespokojených se státním systémem, snaží se poslouchat jejich příběhy a pak je popsat. Současně kvůli tomu čelí kritice a urážkám. Zaráží ji jak snadno uvěří lidé dezinformacím a současně ztrácí důvěru v novináře. Film Reportáž psaná na benzínce ukazuje, jak vznikají články, které píše a co vše podstupuje pro to, aby vznikly.
Requiem pro panenku
Requiem pro panenku
Bili nás. Brali nám věci. Sprchovali ledovou vodou. Poutali k lůžkům. Vyhrožovali. Zesměšňovali. Nikdy jsem tam neměla být. Měla jsem jít do dětského domova, ale kvůli něčí chybě jsem skončila v pekle. Nechtěla jsem aby zemřeli, ale už se to nedalo vydržet. A tak jsem šrtla sirkou. Requiem pro panenku je natočený podle skutečných událostí.
Requiem za sen
Requiem za sen
Requiem za sen je psychologické drama, které zkoumá různé podoby závislostí a jejich ničivý dopad na lidské životy. Vdova Sara Goldfarbová propadá neustálému sledování televize a touze zhubnout, aby zazářila v populární televizní show. Syn Harry, jeho přítelkyně Marion a kamarád Tyrone čelí realitě útěkem do světa tvrdých drog. Sny o lepší budoucnosti se mění v noční můry, když se všichni propadají hlouběji do svých závislostí, stavů zoufalství a ochoty zaplatit vlastním životem.
To the bone
To the bone
Mladá Ellen (Lily Collins) bojuje s anorexií. Řeší nejen komplikované rodinné vztahy, ale i přátelství s ostatními v programu. Během své léčby se potkává například s optimistickým tanečníkem Lukem (Alex Sharp), který se snaží uzdravit, aby se mohl vrátit k baletu. Ellen sama se věnuje umění a přidává ho na svůj blog. Ukáže se, že má velký vliv na ostatní, když jedna dívka odkáže na její obraz ve svém dopise na rozloučenou. Ellen to zasáhne, ale stále se nesnaží přestat hladovět. Dokáže se Ellen nakonec vzpamatovat a vybrat si své zdraví nebo nechá program za sebou?
To všechno z lásky
To všechno z lásky
Nemáte nic, nemáte nikoho, nejste nikdo. Cítíte jen bolest, bezmoc a strach. A víte, že se to jen tak nezmění. Takový byl osud Evy, Marcely a Dagmar. Prošly si domácím násilím od svého muže. Dříve okouzlující a milá slova nahradily výhrůžky, rány a ponižování, jemuž často přihlížely i děti. A ony na to byly samy. Film režiséra a kameramana Tomáše Kudrny popisuje příběhy těchto tří žen. Je to autentický záznam bez obrazových efektů, ve kterém mohou otřesné zážitky naplno vyznít do světa.
Tělo v mé hlavě
Tělo v mé hlavě
Jejich tělo se pro ně stalo vězením. A teď svůj příběh sdílejí se všemi. Je to skupina odvážných lidí, kteří zažili bodyshaming. Přišli na výzvu České televize. Přišli mluvit o sobě a sdílet svůj příběh. Podpořili je i známé osobnosti. Muzikant Raego, herečka Bára Jánová a plus size modelka Natálie Debnárová. S nimi i psycholog Jan Kulhánek. Diváci poslouchali a soucítili. Jedinečný dokument režisérky Dagmar Smržové upozorňuje na současné problémy a odhaluje jejich příčinu.
Uctívači ďábla
Uctívači ďábla
V srpnu 2014 zaútočila teroristická skupina Islámského státu (ISIS) na náboženskou skupinu jezidiů. Jejím cílem bylo úplné vyhlazení této menšiny a zbavení se jejich náboženských postojů, které jsou podle džihádistů uctíváním ďábla. Dokument zachycuje příběhy těch jezidiů, kteří měli dost “štěstí”, aby genocidu přežili. Přestože si menšina jezidiů prošla pekle, dodnes existuje, ale živoří s pocitem strachu a pod tlakem nejisté budoucnosti.
V hlavě
V hlavě
U Riley v hlavě žije pět emocí Radost, Smutek, Strach, Vztek a Nechuť na Hlavním velitelství, kde jí pomáhají vypořádat se s životem. Hlavní emocí je Radost, ale když se Riley musí přestěhovat s rodiči do San Franciska a Radost naplánuje perfektní první den v nové škole, do všeho zasáhne Smutek. Dotkne se totiž klíčové vzpomínky, o které Riley zrovna vypráví, a promění ji na smutnou. Když se Radost snaží změnit ji zpátky, neohrabaný Smutek ostatní omylem nasaje trubicí do dlouhodobé paměti. Radost a Smutek se rozhodnou získat je zpátky a nechají ostatní emoce ovládat hlavní panel samotné.
Vlny
Vlny
Jde o příběh mladého technika Tomáše Havlíka (Vojtěch Vodochodský), který se v druhé polovině 60. let, v období před Pražským jarem, náhodou dostává do redakce Československého rozhlasu. V ní se setkává s významnými novináři. Tomáš, který se po smrti rodičů stará o svého mladšího bratra Pavla (Ondřej Stupka), se zprvu snaží především oba uživit a ochránit. Brzy je ale vtažen do nebezpečného světa, kde se redaktoři snaží přinášet nezávislé zprávy navzdory tlaku tajné služby. Jak se politická situace vyostřuje, je nucen čelit rozhodnutím, kdy si musí vybrat mezi vlastním bratrem a pravdou.
Válečný zpravodaj
Válečný zpravodaj
Válečný zpravodaj je aktuální dokument, ve kterém z pohledu válečného reportéra Martina Dorazína sledujeme běžný život a osudy lidí, které dlouhodobě zasahuje válka, konkrétně současný válečný konflikt na Ukrajině. Dokument se věnuje také nezanedbatelným aspektům k rozhodnutí války, jako je důležitost silné společnosti, odolného zázemí či význam válečné žurnalistiky.
Vše pro dobro světa a Nošovic
Vše pro dobro světa a Nošovic
V Nošovicích, obce u Frýdku-Místku, kde dříve vládlo zelí a pivo, nyní kraluje továrna korejské automobilky Hyundai. Dokument Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic sleduje dramatickou proměnu této vesnice, která se globalizací změnila na průmyslovou zónu, což v místních vyvolalo zlou krev a rozpaky. Už prodej pozemků rozdělil komunitu a došlo i na anonymní výhružky smrtí. Film skrze příběhy postav ukazuje, že za milými marketingovými hesly se může skrývat i otázka, zda je pokrok skutečně pro dobro všech.
Zpověď milosrdné samaritánky
Zpověď milosrdné samaritánky
Režisérka Penny Lane se stává „milosrdnou samaritánkou“, darující svou ledvinu neznámému člověku. Vtipná a upřímná osobní zpověď hlavní protagonistky a režisérky v jedné osobě zkoumá společenské vnímání zdánlivě bláznivého a nezištného činu. Ponořte se do vědy o altruismu, etických dilemat spojených s dějinami darování orgánů a odlišných motivací k dárcovství. Režisérka se nebojí upřímnosti a ukazuje vlastní pochybnosti. Snímek je provokativní a svěží okno do světa nezištného darování, kde domněle spontánní rozhodnutí zachraňují životy. Observace vlastního života a procesu darování doplňují svěže interpretované archivní materiály. (Academia Film Olomouc)